Prvé nite používané na ručné šitie boli zo zvieracích koží a šliach. Egypťania vyrábali nite z rastlinných vlákien a využívali i vlnu a chlpy domácich zvierat. Z výťažkov z bobuľového ovocia a rôznych rastlín si vyrábali farby, ktorými nite farbili. Egypťania tiež začali na výrobu nití využívať bavlnu.
Materiály na výrobu nití
Nite sa vyrábajú z prírodných a syntetických materiálov. Medzi základné prírodné materiály, z ktorých sa vyrábajú nite patrí predovšetkým už spomínaná bavlna a hodváb. Z priemyselne vyrábaných materiálov používaných na výrobu nití sú najbežnejšie polyester a sklenené vlákno.
Nite z prírodných materiálov
Nite vyrobené z prírodných materiálov by sa vo všeobecnosti mali používať na spájanie a zošívanie prírodných materiálov.
Bavlna
Bavlna sa začala strojovo spriadať v Anglicku v roku 1730 a vďaka britským kolonistom sa rýchlo rozšírila do celého sveta. Bavlnené nite sa využívajú predovšetkým ako nite – stehovky alebo tiež ako spodné strojové nite.
Hodváb
Okolo roku 350 pred naším letopočtom sa v Číne začal spracúvať hodváb. Čína si tajomstvo technológie spracovávania hodvábu držala až do 5. storočia nášho letopočtu, kedy ho dvaja mnísi z Číny vyniesli do Ríma a odtiaľ sa rozšírilo do celého sveta. Hodvábne nite sa používajú na spájanie jemných textílií alebo tiež na vyšívanie dierok.
Syntetické nite
Nite vyrobené synteticky by sa mali používať na spájanie syntetických materiálov.
Umelý hodváb
V roku 1884 predstavil Earl Hilaire de Chardonnet svetu umelý hodváb, priemyselne sa začal vyrábať v roku 1891.
Polyester
Začiatkom 30.-tych rokov 20. storočia sa začali vyrábať umelé vlákna. S výrobou polyesterových vlákien sa začalo v roku 1955. Keďže v porovnaní s cenou hodvábu boli omnoho lacnejšie, veľmi rýchlo sa začali tešiť veľkej priazni a hodvábne nite sa stali skôr otázkou luxusu.
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Spracovala: Veronika Shaughnessy
Foto: Anna Berecová – SADOBA s.r.o.
Pridaj komentár