Pred tým, ako sa vôbec pustíme do šitia, musíme zohľadniť, že existujú určité postupnosti, ktoré by sme mali dodržať. O aké postupnosti sa jedná?
Čo budeme šiť?
Prvým krokom je rozhodnutie, čo si vlastne chceme ušiť. Ak napríklad šaty, musíme sa rozhodnúť, či budú dlhé, krátke, s rukávmi, bez rukávov, na akú príležitosť, či to majú byť šaty klasické do práce alebo na nejakú spoločenskú udalosť, tiež v akom ročnom období chceme tieto šaty nosiť,…
Výber vhodného materiálu
Pokiaľ máme v tejto záležitosti jasno, môžeme prejsť na výber vhodného materiálu. Nie všetko totiž môžme ušiť z hociakej látky. Nevhodne vybratá látka nám môže spôsobiť veľké problémy pri šití a konečný výsledok potom môže byť na míle vzdialený od našej pôvodnej predstavy. Výberu vhodnej látky preto odporúčame venovať dostatočnú pozornosť. V predajniach s látkami väčšinou vedia poradiť, ktorá látka je vhodná na ušitie konkrétnych odevov.
Pranie látky pred šitím
Predtým, ako začneme s látkou pracovať, mali by sme si ju vyprať. Hoci sa prípravy na šitie teraz môžu zdať zdĺhavé, odporúčame vám venovať im dostatočnú pozornosť. Môžete tak predísť prípadným prekvapeniam z toho, čo z vášho novoušitého odevu zostane po jeho vypratí. Prečo sa odporúča látku pred šitím oprať?
Miery
Potom si musíme zobrať miery. Miery berieme podľa toho, čo budeme šiť. Ktoré sú dôležité miery? Medzi najzákladnejšie miery patria tieto: obvod hrudníka, obvod pása,obvod bokov, dĺžka chrbta, dĺžka plecnice, dĺžka rukáva, dĺžka šiat, sukne, saka, kabátu, nohavíc, podľa toho, čo budeme šiť, ďalej šírka ramien, šírka chrbta, pokiaľ sa chystáme šiť manžetu potrebujeme i obvod ruky. Viete, ako správne zobrať miery
Výber vhodného strihu
Ďalším krokom je výber vhodného strihu. Strihy možno nájsť v časopisoch a módnych magazínoch o šití, ktoré bežne dostať v novinovom stánku alebo i na internete. Z niektorých webových stránok sa dajú voľne stiahnuť, z niektorých si ho možno zakúpiť a po zaplatení vám príde prostredníctvom emailu vo formáte PDF. Tie šikovnejšie z nás si spravia strih samé 🙂
Nasleduje strihanie látky
Strih umiestňujeme na látku tak, aby bola spotreba látky čo najmenšia, ale i podľa druhu látky.
Po umiestnení strihu na látku si musíme skontrolovať strihové šablóny. Na strihanie používame veľké nabrúsené krajčírske nožnice.
No a môžme pristúpiť k samotnému šitiu. Prajem Vám veľa úspechov a radosti pri šití.
Akákoľvek bezplatná informácia je zbytočná, keď VY len prečítate a nezačnete ju používať. Používajte moje rady a majte pôžitok zo šitia!!
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Spracovala: Veronika Shaughnessy
Foto: Anna Berecová – SADOBA s.r.o.
kaja says
Dobrý deň chcela by som sa opýtať keď si nemôžem dovoliť šijací stroj oplatí sa mi míňať peniaze na látku ?
Anna says
Dobrý deň,
keď moja mama nemala šijací stroj, šila ručne. Mala aj látky. Neskôr jej kúpili rodičia šijací stroj.
Pýtate sa, či sa Vám oplatí míňať peniaze na látku? To je len na Vás! Aké máte plány do budúcna?
Ak Vás šitie baví, tak si skúste ušiť niečo ručne. Bude to trvať dlhšie, ale oplatí sa to. Snažte sa čím viac sa dozvedieť o látkach, nitoch, o šití.
Keď Vás šitie baví, neskôr sa určite dostanete k stroju. Nemusíte si hneď kúpiť novú, môžete si kúpiť aj z druhej ruky. Sú aj lacnejšie nové stroje, ale to určite viete.
Dúfam, že som Vám aspoň trošku pomohla.
Prajem Vám, aby ste sa dostali čím skôr k šijaciemu stroju.
Anna