Dejiny šijacích strojov sú plné bojov za patenty, z ktorých vyšli víťazne šijacie stroje Isaaca Singera. Vďaka ich obrovskému úspechu sa v XIX. storočí stalo meno Singer synonymom šijacích strojov po celom svete. Dnes sú tieto kusy skôr už historickou pamiatkou, ale niektoré kusy šijú stále tak skvelo, ako pred desiatkami rokov.
Ale kedy sa všetko vlastne začalo? Na internete sa môžeme dočítať, že začiatok výroby Singer šijacích strojov sa datuje na rok 1850. Len pár rokov po spustení výroby Singer prijal na svoju paletu výroby zaslúžene slávny vynález a to ihlu „chodiacu“ hore – dole. Tento pohyb sa môže považovať za základ moderných šijacích strojov. Singer vyrába až dodnes šijacie stroje využiteľné aj v súčasnej dobe, ale pre mnohých sú oveľa zaujímavejšie práve tie antické kúsky.
Prečo sa stali takými populárnymi? Pred vynájdením šijacieho stroja sa všetko šitie uskutočňovalo ručne. Tento vynález jednoznačne urýchlil, ako aj zjednodušil celý šijací proces. Vynájdenie šijacieho stroja nie je spojené s menom Singer, ale počas výroby práve on používal také technologické postupy, ktoré umožnili rozvoj, napr. plánovanie foriem. Víziu, v ktorej videl praktický, ako aj estetický domáci spotrebič používaný na šitie, uskutočnil používaním najlepších nápadov mnohých vvynálezcov na výrobu prvých modelov. Skoršie sa šijacie stroje používali len v priemyselnej sfére, avšak Singerov stroj umožnil uspokojiť okamžité požiadavky na domáce, osobné potreby. „Spevák“ spravil zo šitia záľubu.
Začiatky predaja šijacích strojov kvôli veľmi vysokým cenám boli ťažké. Prielom bolo možné dosiahnuť vtedy, keď Singer vedel znížiť cenu pod 10 dolárovú hranicu. Očakávaný výsledok vedel dosiahnuť zmenou strojov a nápadom svojho obchodného partnera, zavedením úverov. Keď v roku 1856 Singer povolil kúpu šijacích strojov na úver, jeho firma sa priam explodovala, a jeho planutie stále pretrváva.
Je ťažké dostať sa k Singerovmu stroju v dnešnej dobe? Záleží to predovšetkým od toho, aký model hľadáme. Po zriadení výskumného a inovačného oddielu Singer začal vo veľkom vyrábať rozličné šijacie stroje, a každý rok prichádzal na trh s novým modelom. Existuje nespočetné množstvo Singer strojov a z každého druhu sa vyrobil iný počet, a práve toto ovplyvňuje ich cenu.
Aká je ich cena? Záleží od modelu, stavu a od toho, na aký účel chceme šijací stroj využiť. Najvyhľadávanejší model Featherweight 221 môže stáť aj 400 dolárov (bez podstavca), kým iné modely možno získať aj za 25 dolárov. Odporúčame si dopredu pozisťovať ceny na internetových portáloch, alebo na jednotlivých aukciových stránkach, ako je napríklad eBay.
Ako rozpoznáme Singer stroj?
- Sériové číslo: Každý Singer šijací stroj vyrobený po roku 1870 dostal sériové číslo, ktoré si vieme vyhľadať na webovej stránke firmy (www.singerco.com) a zistiť, koľko kusov sa z neho vyrobilo. Keď sériové číslo pozostáva len z číslic, tak ten model pochádza spred roka 1900, keď obsahuje aj písmená, tak je až po tomto roku. Môžeme nájsť aj časovú pečiatku, hoci táto nám udáva iba približný vek stroja. Táto pečiatka často neudáva dátum výroby, ale veľakrát rok zapísania patentu.
- Dizajn: tým pádom že vzniklo veľmi veľa modelov, forma nám tiež ovplyvňuje cenu stroja. Niektorí zberatelia si len preto zakúpia Singerku, lebo dobre vyzerá a môžu ju použiť na dekoráciu bytu. Kto rozhodne, nakoľko výnimočný je dizajn, resp. farba?
- Zovňajšok: na strojoch sa môže nachádzať niekoľko (alebo aj viac) odstávajúcich umelých súčiastok a určite chceme aj vedieť, či je stroj aj zvonku v dobrom stave. Preskúmajte všetky viditeľné časti či nehrdzavejú, resp. či obsahujú nejaké súčiastky, ktoré by poukazovali na jeho vek. Aj zovňajšok nám môže pomôcť pri kalkulácii tej ceny stroja, ktorú sa oplatí investovať.
- Časti a súčiastky: Singerky väčšinou pozostávajú zo skrine, a nohou poháňanej časti, ku ktorému sa dodáva aj návod na použitie. Toto všetko pridáva na hodnote stroja. Môžeme preskúmať aj „pedál“, zapracovanie ostria a okrajov. Môžeme vyskúšať, či vieme pedálovať, môžeme vložiť kábel do konektoru, alebo skontrolovať osvetlenie.
Keď je všetko toto v poriadku, nemôže sa stať nič zlé. Navyše keď je aj cena priaznivá, oplatí sa kúpiť si ho a potom smer rovno na online kurz šitia! Môžeme začať!
Či už šiješ s nimi, alebo sa nimi len kocháš, Singer šijacie stroje sú naozaj krásne kúsky.
Chcete dostávať podobné tipy a rozvíjať svoje krajčírske schopnosti? Kreatívny kurz šitia je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.
Zdroj fotiek
Pridaj komentár